Mezinárodní konference o ohrožených dětech z pohledu neurověd
AMY: Aid for Maltreated Youth 2024
2. ročník naší konference se uskutečnil ve dnech 5.-7. září 2024 na půdě 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na multioborové konferenci vystoupili přední odborníci z oblasti psychiatrie, psychologie a neurovědci z České republiky i ze zahraničí.
Cílem je přispět k reformě a zlepšení psychiatrické a psychologické péče o děti trpící následkem citové deprivace a traumatu. Posluchači se na konferenci seznámili s nejnovějšími závěry mezinárodních výzkumů prezentovanými přímo jejich autory, počínaje fyziologickým a rizikovým vývojem v perinatálním období, přes rané i pozdější dětství, nástrahy školní docházky, ožehavou problematiku dospívání až po mladší dospělost a formování osobnosti včetně jejích možných poruch a akcentací. Důraz je kladen na komplexní problematiku nepříznivých životních situací ze zdravotně-sociálně-právního a etického pohledu. Cílem je propojení teoretických i praktických poznatků zužitkovatelných ve vědecké, klinické i terapeutické praxi.
Konference je určena jak pro odborníky, tak pro veřejnost. Součástí konference byly vedle přednášek také workshopy, pořádané spolupracujícími organizacemi. Návštěvníci se seznámili s virtuální simulaci magnetické rezonance, měření empatie a další.
Odborným garantem konference je přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3.LFUK a NÚDZ prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA.
Záštitu nad akcí převzala rektorka Univerzity Karlovy prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíkovák, která konferenci zahájila krásným úvodním slovem.
Program konference
Přednášející
Prof. Nim Tottenham Ph.D.
Je vysokoškolskou profesorkou psychologie na Kolumbijské univerzitě v USA, kde vede výzkumnou laboratoř na vývojové afektivní neurovědy. Studuje neurovývoj dětí a dospívajících, věnuje se výzkumu vývoje mozku. Ve své práci definuje dopady nejrůznějších forem stresu v raném a pozdním dospívání na mozku a jejich projevy. Vědecky posuzuje účinky nepřízně osudu na vývoj lidského mozku.
Prof. Jean Decety Ph.D.
Profesor Dr. Jean Decety je americko-francouzský neurovědec specializující se na vývojovou afektivní a sociální neurovědu. Je Professor na University of Chicago katedra psychologie a psychiatrie, kde působí jako vedoucí Laboratoře pro dětskou sociálně kognitivní neurovědu. Svůj výzkum zaměřuje na psychologické a neurobiologické mechanismy podporující sociální kognici, zejména sociální rozhodování, empatii, morální uvažování, altruismus a prosociálního chování. Je expert na neurobiologii morálního rozhodování.
PhDr. Petr Winkler, Ph.D.
Petr Winkler je ředitelem Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), centra pro výzkum, vzdělávání a klinickou péči v oblasti duševního zdraví. Aktivně podílí na reformě péče o duševní zdraví v České republice. Vede spousty národních projektů a výzkumů zaměřených na destigmatizaci a podporu duševní gramotnosti, podílí se v aplikaci mechanismů včasného odhalení závažných duševních onemocnění. Přednesl statistiky výzkumu, jak na tom jsou s duševním zdravím děti dnešní doby.
PhDr. Petra Winnette, Ph.D.
Uznávaná nerovědkyně, specializující se na attachement a jeho poruchy. Založila Institut Natama, pracoviště zaměřené na odbornou pomoc dětem a dospělým, kteří trpí následky těžkých dětských zkušeností.
MUDr. Peter Pöthe
Uznávaný dětský psychoanalytický psychoterapeut a psychiatr věnující se 25 let praxe s těmi nejzraněnějšími dětmi a rodiči. Je supervizorem pedadogem a vzorem mnoha dětských psychoterapeutů a psychiatrů. Je ředitel Institutu Psychoterapie Dětí a Rodičů (IPDAR). Na konferenci přednášel o své klinické praxi.
MUDr. Antonín Šebela, Ph.D.
Psychiatr působící v Národním Ústavu Dudevního zdraví, kde se specializuje na oblast perinatálního duševního zdraví. Vede screeningy na včasné odhalení psychických problému v porodní péči.
Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D.
Orko je teolog, přírodovědec, pedagog, spisovatel a skaut. Působí na katedře Etiky a humanitních studií 3. LF UK, je populární přednášející, je uznávaný jak mezi odborníky, tak v široké veřejnosti. Je místopředseda etické komise pro posuzování lékařských výzkumných projektů. Věnuje se evoluční biologii, posuzuje “dobro a zlo” již na buněčné úrovni. Získal mnoho ocenění v oblastech lékařské a enviromentální etiky a morálce.
Prof. MUDr. Jan Vevera, Ph.D.
Psychiatr, přednosta Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty v Plzni. Byl vrchním psychiatrem Armády ČR, působil jako dobrovolník v Afganistánu a válečném Kosovu. Jako profesor psychiatrie vyučuje také lékařskou etiku. Ve své vědecké práci se věnuje biologickým a environmentálním faktorům násilného chování, agrese a posttraumatické stresové poruše.
MUDr. Lucia Vašková
Dětská psychiatrička a psychoterapeutka s dlouholetou praxí, kterou získala také na stážícg v zahraničí. Pracuje jako pedopsychiatr ve dvou dětských CDZ, o kterých přednášela strukturu a koncept Dětských CDZ.
Prim. MUDr. Michal Považan
Pedopsychiatr působící jako primář oddělení Dětské psychiatrie v Psychiatrické Nemocnice Bohnice v Praze již spousty let. Aktivně se podílí na reformě dětské psychiatrie, je spolutvůrcem projektu Center Duševního zdraví pro děti a dorost a o CDZ také přednášel.
Mgr. Alena Vávrová
Dětská psycholožka a psychoterapeutka věnující se rodinné terapii. Je vedoucí Výcviku rodičovského poradenství a dětské psychoterapie. Je trenérkou Institutu pro Gestalt terapii a věnuje se dětským klientům a jejich rodičům v rámci své dlouholeté praxe. Přednášela na téma Stud a vina rodičů ohrožených dětí.
PhDr. Leona Jochmannová, Ph.D.
Klinická psycholožka a supervizorka, působící na katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Mezi hlavní oblasti jejího profesního zaměření patří problematika poruch attachmentu a traumatizace. Svou přednáškou nám definovala nejnovější definice traumat a PTSD.
Mgr. Přemysl Mikoláš (Přemek)
Psycholog, certifikovaný psychoterapeut s více než desetiletou zkušeností s dětmi a dospívajícími s neurovývojovou odchylkou jako PAS (poruchy autistickrho spektra), ADHD a dětí s psychickou deprivací, děti s vadami řeči, mentálním postižením, ohrožené a týrané děti a pomáha jejich rodinám. Pracuje v Dětském Domově se Školiu v Těrlicku. Přemek nám pednášel o práci s jeho dětmi.
Mgr. Miklos Csémy
Terapeut zaměřený na neurodivergentní klienty, děti a dospívající s Aspergerovým syndromem, autismem, ADHD a traumatem. Přednáší na téma neurodiverzity, je vydavatelem a odborným korektorem knih o neurodiverzitě.
Prof. Kazuko Y Behrens Ph.D.
Neurovědkyně, Profesorka psychologie na Polytechnickém institutu Newyorské univerzity, kde se věnuje výzkumu zaměřeného na vývojovou psychologii. Je expertka na attchement a jeho poruchy.
Bc. Jáchym Valeš
Talentovaný a nadějný student psychologie, výzkmný pracovník NÚDZu, působící v longitudinálním výzkumu na vývojovou neurobiologii a vývojovou psychologii. Ve své přednášce shrnul problematiku aktuálních studií na traumatizované děti.
Mgr. Martin Galbavý
Psycholog, psychoterapeut a lektor terapeutických výcviku, s dlouholetou praxí na rodinnou i individuální dětskou terapii. Přednášel na téma Nevítané dítě.